מסע רוחני לקירגיזסטאן

מסע רוחני לקירגיזסטאן2018-08-28T20:04:34+00:00

מסע רוחני לקירגיסטאן עם לילה ויואב 11-23 ספטמבר 2018

מפגש  למתעניינים יתקיים ב 27.4

מוזמנים לצאת איתנו למסע-טיול רוחני נוסף של שלושה-עשר ימים בקירגיסטאן, ארץ הפרא הקסומה של הנוודים במורדות הצפוניים של ההימאליה. המסע הרוחני משלב מסע חיצוני עם מסע פנימי: ננדוד בעקבות הקירגיזים, עם של רועים נוודים במרכז אסיה, נשהה ביורטות שלהם בטבע עוצר הנשימה של הרים מושלגים, ואדיות וקניונים צבעוניים, מדבריות ערבה, יערות אשוחים ואגמים אלפינים גבוהים, על דרך המשי שחיברה במשך אלפי שנים בין מזרח למערב.
במסע נתארח בבתי הכפר וביורטות ששימשו במשך דורות רבים את הנוודים בחדשי הקיץ, כשעלו עם עדריהם למרעה. במהלך המסע, כבמסורות העתיקות של לימוד רוחני, נלמד ונתרגל את פרקטיקת המיינדפולנס ונעמיק אל תוך עולמות תוכן רוחניים נוספים. נשלב הליכות בטבע היפיפה, נקיים ריטריטים ליד אגמים אלפיניים, וגם נלמד על התרבות המקומית המרתקת מפיו של המדריך עשיר הידע הבקי באזור זה יוחאי פרימק.

יום 1 (יום ג’) ת”א – בִּישְקֶק

נמריא לפנות בוקר לבישקק דרך יעד ביניים (מוסקבה – או יעד אחר). הגעה מתוכננת לבישקק בירת הרפובליקה של קירגיזסטן בשעה 15:00. לאחר הנפקת אשרות הכניסה נגיע העירה נתארגן במלון ונתכנס לתחילת המסע.

יום 2 (יום ד’) בִּישְקֶק – עמק סוּאוּסָמִיר

הבוקר נתחיל במסע שלנו אל הטבע המרשים של קירגיזסטן. נצא את העיר וניסע דרום-מערבה דרך Kara-Balta, נחצה את מעבר ההרים Too-Ashuu בגובה 3586 מטרים מעל פני הים, נצפה על הנופים המדהימים של עמק Suusamir שנקרא גם ה”גן העדן של הרועים”. משם נמשיך דרך עמק משובץ בסלעים אדומים והנהר הכחול הזורם בתוכו עד לכפר Kyzyl Oi. זהו כפר טיפוסי ופשוט שבו הקירגיזים מבלים את חודשי החורף וחלקם נשארים בו גם בחודשי הקיץ. נלון בחדרי אירוח מסורתיים בבתים פרטיים בכפר (ראו פירוט על תנאי הלינה בבתי הכפריים בהמשך). נשהה שני לילות בכפר הזה.

יום 3 (יום ה’) קִיזִיל אוֹיי

נסייר בכפר, נצא לנקודות בטבע שבסביבת הכפר והנהר הגועש שלצידו.

יום 4 (יום ו’) קִיזִיל אוֹיי -סוֹנְג קוּל

הבוקר נצא מזרחה במעלה נהר הקוֹקוֹמֵרֵן (Kökömeren) בדרך מפותלת מרהיבה ביופיה. נעבור בעמקי אבן חול אדומה ובגאיות ונעצור להתבוננות בנקודות שונות. לאחר מכן נעפיל למעבר הרים בגובה 3400 מטרים ולאחריו נרד למישור חוף האגם סוֹנְג קוּל. זהו האגם השני בגודלו בקירגיזסטן ושוכן בגובה של 3,016 מטרים, מכותר ברכסים סוֹנְג-קוּל ומוֹלְדוֹ המזדקרים לגבהים של כ 4,000 מטרים מעל פני הים. סונג קול נחשב לאזור מרעה הקיץ הטוב בקירגיזסטן, שם נוכל לפגוש עדרי סוסים, צאן ובקר וכן את הרועים רכובים על סוסיהם. ניסע לאורך חוף האגם, נראה את אזורי המרעה ואת היוּרְטוֹת – אוהלי לֶבֶד עגולים – בהם מתגוררים הרועים, שבהם נלון גם אנחנו (ראו פירוט על תנאי הלינה בהמשך).

יום 5 (יום שבת) סוֹנְג קוּל – טָאש רַבָּאט

נתחיל את היום על שפת האגם האלפיני הייחודי הזה. לקראת הצהריים נצא מזרח ודרומה, ניפרד מהאגם ונרד באחד העמקים היורדים לכיוון עמק הנהר האדיר נָארִין. הנוף יתחלף בהדרגה מרמות אלפיניות, יערות עצי אשוח עד לערבה צחיחה ומדברית. נהנה מעצירות בנוף המרהיב ומהליכות קצרות. אחר כך, נמשיך דרומה אל עבר העיירה אָט-בָּאשִי וממנה ללב רכס ההרים שמאחוריה עד לטָאש רַבָּאט- ‘מבצר האבן’. זהו ח’אן עתיק מהמאה ה-15 הבנוי אבן מקומית (בניה נדירה באיזור). הח’אן שימש לשיירות על דרך המשי המפורסמת שעברו בקירגיסטן ממערב סין. בראשיתו הוקם במנזר נוצרי במאה ה-10 לספירה. נתמקם במאהל היורטות אשר למרגלות הח’אן ונלון במקום שני לילות.

יום 6 (יום א’) טָאש רַבָּאט

היום יוקדש לתרגול בעמק האלפיני המבודד. נשלב ביקור בח’אן העתיק, שהוקם על חורבות מנזר נוצרי נסטוריאני מן המאה ה-10. מקום זה שימש כתחנת פעילות של הפצת הנצרות מזרחה לסין, על ידי נזירים דוברי ארמית מסוריה ומעיראק.

יום 7 (יום ב’) טָאש רַבָּאט – קוֹצְ’קוֹר

הבוקר נפרד מעמק המבצר היפיפה ונצא בנסיעה צפונה דרך מעבר ההרים Dolon (בגובה 3039 מטרים) אל העיירה קוֹצְ’קוֹר. נעצור בדרך בנקודות שונות בנוף המשתנה תדיר. נגיע אחר הצהרים לעיירה קוצ’קור ונתמקם ללינה בבתי כפריים מקומיים.

יום 8 (יום ג’ – ערב יום כיפור) קוֹצְ’קוֹר – חופו הדרומי של אגם אִיסִיק קוּל

הבוקר ניסע מזרחה בדרך נוף מרהיבה ומיוחדת אל אגם אִיסִיק-קוּל, ‘האגם החם’, שטמפרטורת מימיו בקיץ היא כ- 19 מעלות. הוא נקרא ‘חם’ משום שאף פעם אינו קופא בחורף. אגם זה הוא הגדול בקירגיזסטן, נמצא בגובה 1600 מטרים מעל פני הים, מוקף הרים ונחלים הזורמים אליו, והוא אחד מחמשת האגמים האלפיניים הגדולים בעולם. נבקר בכפר Bokonbaevo בו נוכל לראות כיצד מיצרים לֶבֶד באופן מסורתי וכיצד רוקמות הנשים את שטיחי הלבד הקירגיזיים המסורתיים הקרויים- שִירְדָאק. נמשיך לאורך חופו הדרומי של האגם ונעצור לטיול רגלי קצר ב’עמק האגדות’. זהו גן לאומי ובו תצורות מרתקות של סלע ואבן חול. אחר הצהרים נגיע למאהל יורטות השוכן בקרבת האגם. נתמקם במאהל שבו נשהה שני לילות.

יום 9 (יום ד’ – יום כיפור) יום ריטריט מלא במאהל היורטות על חוף האגם

יום 10 (יום ה’) אגם אִיסִיק קוּל – עמק צ’וֹנְג קֶמִין

בבוקר נצא בנסיעה מערבה וצפונה לאורך הפאה המערבית של האגם הגדול, ניפרד ממנו ונמשיך במעלה עמק נהר הצ’וּי. דרך קניונים צרים נגיע לעמק צ’וֹנְג קֶמִין. העמק הגדול מתאפיין ביערות עצי אשוח מזרחי ונחלי מים. לאורכו פזורים כפרים קטנים, שכל תושביהם משתייכים לשבטים שעמק זה הוא נחלתם. נתמקם בבית הארחה מקומי ונצא לטייל בכפר. נשהה במקום שני לילות.

יום 11 (יום ו’) עמק צ’וֹנְג קֶמִין

יום זה יוקדש להליכה בטבע ברכס ההרים המוריק שמעל לכפר, תוך כדי לימוד ותרגול.

יום 12 (יום שבת) צ’וֹנְג קֶמִין- בִּישְקֶק

בשעות הבוקר המאוחרות נצא בנסיעה לעיר הבירה בישקק. בדרך נעצור לביקור במגדל בּוּרָנָה, השריד השלם ביותר שנותר מהעיר בָּלָסָגוּן הקדומה, ואחד האתרים האדריכליים ההיסטוריים הבודדים במדינת נוודים זו. בלסגון הייתה בירתם של התורכים הקָרַחָ’אנִים, שושלת חשובה מאוד בהיסטוריית העמים התורכיים. היא נבנתה בסוף המאה ה-9 על אחד מנתיבי דרך המשי והוחרבה על ידי המונגולים במאה ה-13. אחד הממצאים החשובים במקום הוא אוסף של מצבות קבורה קירגיזיות קדם-איסלאמיות מסתוריות, בדמויות אדם. נמשיך בעמק נהר הצ’וּי עד הגעתנו לבירה. נתמקם ונצא לארוחת סיום המסע.

יום 13 (יום א’) בִּישְקֶק – תל אביב

לפנות בוקר נפרד מהעיר וניסע לשדה התעופה לטיסה חזרה לארץ דרך יעד ביניים.

הערות חשובות

* תכנית הטיול היא מסגרת ומצע בלבד למסע הרוחני ולפיכך, בהתאם לצורך ולפי החלטת המנחים במהלך המסע, ייתכנו שינויים בתכנית.

* הארוחות לאורך כל המסע צמחוניות ועל בסיס פנסיון מלא

* הלינה במלונות, בתי הארחה, אירוח ביתי וכן אוהלי יורטה קירגיזיים. בהתאם למסלול הטיול. פירוט התנאים להלן:

תנאי הלינה במסע

במסע זה נלון בחלק מהמקומות במלונות ובמקומות אחרים, נחווה מקרוב את אורח החיים הנוודי הייחודי של עמי הערבות של אסיה, כפי שנשמר בקירגיזסטן, דרך לינה ואירוח בבתי הכפריים, וכן לינה ביורטות קירגיזיות, בלב הטבע הפראי של ארץ הנוודים. הכל בהתאם למצוין בתכנית.

אירוח בבתי כפריים: הקירגיזים בעלי תרבות עשירה של הכנסת אורחים ובעלי משפחות גדולות ומורחבות. הם נוהגים לארח מספר רב של אנשים ולכן, בתיהם, אשר בכפרי החורף בעמקים, הם בתי מידות, בעלי חדרי שינה מרובים. בבתים מתהלכים ללא נעלים, על שטיחים, העשויים בעבודת יד של נשות הבית. בכל בית ישנם חדרונים בהם מאכסנים מזרנים עבודת יד, ואותם פורשים בחדרים השונים, ומצפים במצעים נקיים ושמיכות כשבאים אורחים. במהלך המסע נשהה שלושה לילות בחדרי אירוח בבתי כפריים קירגיזים, שהחליטו לאפשר למבקרים הצצה לבתיהם ולאופן לינתם. בערב, כשנגיע לכפר, נתפזר בין כמה בתים שיארחו אותנו. כך נוכל להיפגש עם הקירגיזים מאירי הפנים באופן אינטימי, ולהכיר מקרוב את נוהגם ואת אורחות חייהם.

לינה ביורטות: יורטה\יורט הם אוהלים עגולים מצופים יריעות לבד אשר היוו את אופן המגורים העיקרי של עמי הערבות בליבה של דרך המשי, במהלך שלושת אלפי השנים האחרונות לפחות. עם הגעת אורח החיים המודרני והרס אורח החיים הנוודי, נעלם בית המגורים מסוג זה בקרב רוב עמי הערבות. בקירגיזסטן, באופן ייחודי, שילבה האוכלוסיה את אורחות החיים המסורתיים עם אורח החיים המודרני, וחלק נכבד מהאוכלוסייה ממשיך להתגורר במשך ארבעת חודשי הקיץ – תקופת

מרעה העדרים, באוהלי יורטה השוכנים בשדות המרעה האלפיניים הגבוהים./

במהלך המסע נלון חמישה לילות באוהלי יורטה בשלושה מקומות אותנטיים. שניים מהם במחנות רועים עונתיים, אשר הרחיבו והתקינו אוהלי יורטה נוספים למבקרים מן החוץ, בעונת השהייה באזור עם העדרים. השלישי הוא מחנה יורטות בסמוך לאגם איסיק-קול הגדול. נחווה מקרוב את אורח החיים הנוודי הייחודי של עמי הערבות של אסיה, כפי שנשמר בקירגיזסטן.

באופן מסורתי הלינה ביורטות היא על מזרנים הפרושים על הרצפה. אולם, בחלק מהיורטות שנלון בהן, התקינו מיטות מערביות עם מצעים נקיים ושמיכות עבות כדי להקל את הלינה עבור המבקרים מן החוץ. הלינה ביורטה היא לשני אנשים עד ארבעה בכל יורטה. במקרים מסויימים תתכן אפשרות לאדם ביורטה. במחנות היורטה השירותים הם בביתנים בחוץ, משום שעל פי המסורת, בתוך האוהלים אין שירותים.

הלינה ביורטה היא חוויה מיוחדת. המבנה עגול, כיפתי, מחבק ומגונן כמו רחם. זהו אוהל איתן העמיד מאוד באיתני הטבע ומזג האויר שבחוץ, מאידך הוא עשוי חומרים קלים וגמישים, ממוקם בלב טבע פראי, אויר נקי מקיף אותנו תדיר, עם קולות בעלי החיים וריח הערבה. בלילות השמים זרועי כוכבים , כמו שרק על גג העולם בלב אסיה אפשר לראות.

תחבורה במהלך המסע

המסע בקירגיסטן מחייב מעבר באזורי טבע פראי, במישורי הנוודים, בעמקים ובהרים. לפיכך, ננוע במסע עם רכבים מיוחדים המותאמים לתנאי השטח. ניסע בוואנים מסוג ספרינטר של מרצדס. אלה רכבים מרווחים וחזקים שיש להם עבירות בדרכי עפר ודרכים הרריות.

 רוצה להתייעץ איתנו?