מסע רוחני בבוכרה וסמרקנד

בהנחיית לילה קמחי | 3.10-14.10.2019

מסע רוחני בבוכרה וסמרקנד2019-06-02T10:48:41+03:00

על מסעות רוחניים

המסע הרוחני שלנו יוצא לאוזבקיסטן שבמרכז אסיה, שכונתה בימי קדם ‘מווארה אל-נהר’ – ‘הארץ שמעבר לנהר’.

במסורת המסעות הקודמים, נשלב מסע חיצוני עם מסע פנימי, והפעם – בארץ מרתקת שישבה על דרך המשי שחיברה במשך אלפי שנים בין מזרח למערב.  ננוע בנתיבים בהם נעו שיירות הסוחרים על גמלים וסוסים, הנוודים, הצבאות הכובשים וההרפתקנים מגלי הארצות, מתוך אותה תשוקה עתיקת יומין שהניעה גם את אנשי הקדם לנוע אל הלא-מוכר והלא ידוע, לגלות ארצות חדשות ולהרחיב תודעה ולב גם יחד.

המסע שלנו יתרכז בשלוש ערים מרכזיות ובריטריט בן יומיים ביום כיפור בנווה מדבר. ננוע בין טשקנט עיר הבירה המודרנית הסובייטית, לבוכרה המדברית ולסמרקנד הירוקה והגבוהה.

המסע הפנימי שלנו יכלול את דרך הדהרמה, המיינדפולנס והמדיטציה ולימוד ותרגול רוחני מעולמות תוכן נוספים.  נלמד ונתרגל בכל יום מימי המסע, במקומות בהם ביקרו ולמדו במשך אלפי שנים מחפשים רוחניים ממסורות שונות. נכיר את הארץ המרתקת הזו גם דרך עיניו וליבו של יוחאי המדריך, הבקיא בנבכי התרבות העשירה הזו וברבדיו המגוונים העשירים של המקום, והדובר את שפתו.

אוזבקיסטן יושבת בצומת דרכים של העולם הישן ובה נפגשו והשאירו את חותמן תרבויות אדירות כמו האימפריה הטיבטית, תת-היבשת ההודית, הסינים והפרסים יחד עם העמים הנוודים כמו המונגולים, הטג’יקים, הקירגיזים וההונים. מיקומה כצומת חשובה ומרכזית בין הודו, סין ואיראן, משך אליה מצביאים גדולים שכבשו אותה, בהם אלכסנדר הגדול, ג’ינג’יס חאן וטימור לאנג. בעקבות גלי הפלישות הללו ניתן למצוא בה מאפיינים פרסיים, ערביים, מונגולים, מוסלמים ורוסים.

אוזבקיסטן היא ארץ ובה נוי מדבר לצד ערי אלף לילה ולילה קדומות הבנויות לפי ארכיטקטורה מקומית מיוחדת והמלאות בוסתנים וגנים פורחים במסורת הגינון האיראני העתיק. הערים ניחנות בשפע של מסגדים ומדרסות, ובשווקים צבעוניים המציעים מגוון ססגוני של מלאכות יד מסורתיות, ריקמות, שטיחים, ואריחי קרמיקה מעוטרים. השוק של סמרקנד, למשל, שבו נבקר נחשב ליפה ביותר באסיה המרכזית.

נפגוש את המפגש הרב תרבותי והרוחני העשיר המאפיין את אוזבקיסטן – מפגש בין הבודהיזם, הדת הזורואסטרית, הסופיזם, האסלאם וגם היהדות, שכן באוזבקיסטן שכנה הקהילה היהודית הגדולה המרוחקת ביותר.

בין הבוסתנים והסמטאות העתיקות נפגש עם סופים מקומיים, נבקר במדרסות, מקומות הלימוד שלהם, ונשב, נלמד ונתרגל שם, כפי שלמדו ותרגלו מחפשי דרך סופיים במשך מאות שנים. נלמד על סופיזם מקומי המושרש בתרבות ובדת העממית וגם נכיר ונפגוש את הדת הזורואסטרית המסתורית.

המסע החיצוני בחבל ארץ מרתק זה מיועד לתמוך ולהשתלב במסע הפנימי של כל אחת ואחד מאיתנו, להעשיר ולהרחיב את ליבנו ואת תודעתנו.

מסע רוחני בבוכרה וסמרקנד עם לילה קמחי ויואב אפטוביצר (מורה מלווה)
3.10.19-14.10.19

מנחי המסע

לילה קמחי – מורה בכירה לויפאסנה, למיינדפולנס ולהגות הבודהיסטית כאומנות החיים בארץ ובחו״ל. .בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בלימודי הודו, למדה ותרגלה בארץ ובעולם במשך שנים רבות, שכללו תקופות התבודדות ממושכות, במנזרים ובמרכזי מדיטציה. מנחה ריטריטים, סדנאות מדיטציה וקבוצות קבועות ומלווה א/נשים רבים במסעם אל החופש.  אמנית רב תחומית ומייסדת שותפה של ׳עלי אדמות׳, מרכז רוחני אקולוגי במושב לוזית, עמק האלה. לילה שמה דגש על גישה רחבה, פתוחה וחומלת המעודדת סקרנות ויצירתיות בחקירת העומק של חיינו ומדגישה את זכותנו המולדת לאושר ולחופש.

יואב אפטוביצר – פסיכותרפיסט בוגר התכנית הבינ”ל למטפלים בביוסינתזה. מטפל ביחידים ובזוגות ומנחה קבוצות. בין היתר לימד והרצה במקומות הבאים: המרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש ברמה”ש, המכון למחקר יישומי להעצמת הרוח בחינוך, אוניברסיטת תל-אביב, איפ”א , מכללת כישורים לאימון וייעוץ ארגוני, קבוצות לימודי ימימה ועוד. יואב מנחה ומלמד בגישה אינטגרטיבית המחברת בין עולמות שונים, בין היהדות לחכמת המזרח ומיינדפולנס, בין מדעי המוח והפסיכותרפיה לרוחניות ובין גוף לנפש בדגש על מתן כלים יישומים. סופר ומוזיקאי חובב. בשנים האחרונות הקים יחד עם בת זוגו לילה קמחי את ‘עלי אדמות’ – מרכז רוחני אקולוגי במושב לוזית, בו הם מתגוררים.

מסלול כללי של המסע

3.10.19 טיסה מהארץ והגעה בערב לטשקנט

4.10.19 יום טיול מלא בעיר ולמחרת נסיעה מוקדמת לעיר בוכרה.

5.10.19 -7 בוכרה – שני ימי סיור ולימוד מלאים בעיר

8-9.10.19 ריטריט יום כיפור בסַרְמִישְסוֹי- מחנה צימרים במדבר (בין בוכרה לסמרקנד נמתח עמק נהר הזַרְאַפְשָאן הפורה. מצפון לו שוכן רכס נוּרָטַה העתיק, הרי גרניט. באחד מחמוקי הרכס שוכן הכפר סרמישסוי ובסמוך לו מחנה יורטות וצימרים קסום, בוא נקיים את הריטריט של יום כיפור.)

10-12.10.19  סמרקנד

13.10.19 הגעה חזרה לטשקנט בשעות אחה”צ

14.10.19 טיסת בוקר מוקדמת חזרה לארץ

 רוצה להתייעץ איתנו?

עלויות ומידע כללי

מחיר המסע: 3,580 דולר.

הערות חשובות

 • היציאה מותנית במינימום של 15 מטיילים בקבוצה.
 • המחיר נכון למחירי הטיסות ושירותי הקרקע הידועים בחודש מרץ 2019.
  לפיכך, ייתכן שיהיה שינוי במחיר הטיול בעקבות עליית מחירים, שינוי במסי נמל וכדומה.

מה כלול במחיר?

 • סדנה ולימוד עם לילה קמחי ויואב אפטוביצר המשולבות לכל אורך המסע.
 • הדרכת הטיול עם יוחאי פרימק.
 • טיסות בינלאומיות כמפורט בתכנית הטיול.
 • אשרות כניסה, מסי נמל והיטלי דלק.
 • לינה: המחיר כולל בערים – לינה לאדם בחדר זוגי בדרגת תיירות טובה (3-4 כוכבים ), ובריטריט יום כיפור לינה בצימרים.
 • כלכלה: פנסיון מלא. ארוחות צמחוניות בלבד.
 • דמי כניסה: לאתרים המפורטים בתכנית.
 • המחיר כולל תשר לנותני השירותים השונים באוזבקיסטן.
 לטופס הרשמה ויצירת קשר