כנס : מהאישי לגלובלי במעשה הטיפולי

18-19.10 | מרכז טבע ומהות | יער הפיות בית אורן

כנס: מהאישי לגלובלי במעשה הטיפולי2018-10-14T13:53:05+00:00

בהשתתפות : מתי ליבליך, ד”ר בועז שלגי, אסי שורק,  ד”ר אבי באומן, ד”ר יורי סלע, המוזיקאים יעל דקלבאום ונתנאל גולדברג, אורי בנקהלטר , ראובן שליב, דינה מסתאי, רוביק אוסובסקי, רות בן אשר , מיכל בר און, רני עובדיה ועוד

פסיכותרפיה מאופיינת בעיסוק מעמיק בנבכי הנפש. ככל שעיסוק זה מעמיק כך נחשפים נושאי ליבה של הקיום האנושי כגון משמעות החיים, התמודדות עם המוות ותמות רוחניות העוסקות בחיבור של האדם לסביבתו.

​בעידן המודרני אנו נחשפים, ביתר שאת, לנעשה בסביבתנו דרך אמצעי התקשרות והאינטרנט. הקצב של התהליכים הנפשיים הפרטיים מושפעים ומופרעים מהקצב המהיר בו המידע על סביבתנו מגיע לאוזננו. לצד כאבי מטופלינו, מתדפקים על דלתנו גם משברים אקולוגיים, כלכליים והומאניים.  הכנס יעסוק בשאלות שנפנה כלפי עצמנו – מטפלים הנוגעים עמוקות במסעות של אנשים פרטיים:

 • האם, כחלק מצו השעה, מטפלים נקראים היום לתרום גם להחלמת החברה והסביבה בה אנו חיים?
 • האם הניסיון והתובנות שרכשנו כמטפלים והמגע הקרוב והתדיר לכאב מכשיר אותנו לעסוק בתבונה גם בפצעי הסביבה בה אנו חיים?
 • האם כדי שנוכל להתמיד בעבודתנו המקצועית, מוטב שנשאר בין כתלי החדר בלי להתערבב בענייני פוליטיקה, סביבה וחברה?
 • באיזה אופן טיפול יכול להרחיב ולהעמיק את החיבור והמגע שלנו עם עצמנו, עם הזולת ועם הסביבה.?

בכנס נחקור באופן תיאורטי וחווייתי את המנעד שבין חוויית הנפרדות לבין חוויית האחדות וננסה לבחון האם וכיצד שתי חוויות אלו יכולות להתקיים בכפיפה אחת. נדון בהתייחסויות ישירות או עקיפות של פרויד, גנט, אוגדן, יונג וקוהוט לסוגיות אלו ונלמדאת תרומת הנתיב הבודהיסטי , היהודי, האנתרופוסופי והשמאני לנושאים אלו. כמו כן נכיר פרויקטים ייחודיים בהם העשייה הטיפולית מתרחשת מחוץ לקליניקה ונשזרת עם עשייה חברתית, סביבתית ופוליטית.

על מנת שנוכל לפגוש את נושא הכנס במלוא תשומת הלב ובאופן חווייתי, נזמין את כל החלקים שבתוכנו אל הכנס. נעזר במפגש בלתי אמצעי עם יער האלונים עם תנועת הגוף ועם צלילי מוזיקה.

הכנס מוצע מטעם מרכז טבע ומהות 

18-19.10 | ימים ה’- ו’ | יער הפיות שבקיבוץ בית אורן
עלות : 550 ש”ח ליומיים מלאים כולל לינה ו3 ארוחות

390 ש”ח ליום הראשון ללא לינה

 

תכנית הכנס – יום חמישי

15:00: הרשמה והתכנסות

15:30: טקס פתיחה מוזיקלי – נתנאל גולדברג

נתנאל גולדנברג – אמן קול, יוצר, מאלתר, כותב ומלחין. יוצר ומופיע בארץ, באירופה ובארה”ב. שר עם נגן הגיטרה הבינלאומי “אסטס טונה” ועם נגן הפסנתר הגרמני : “מיטש קון” ברחבי העולם. מוביל מסעות וטקסי ריפוי בשירת הלב.

16:00: הכפר הגלובלי מבקש תשומת לב

המשבר הסביבתי מקיף אותנו בתחומים רבים: אקלים, מים, אויר, קרקע ועוד. אך מעבר למשבר החיצוני נמצא גם משבר פנימי של זהות, מערכות יחסים וערכים. שני המשברים שזורים זה בזה, וכך כנראה גם הניסיון להתמודד איתם משלב עבודה שנעשית החוצה וגם פנימה.

דוד דוניץ – ראש תחום חינוך במרכז השל לקיימות שבין היתר שוקד על פיתוח “חינוך מקומי מקיים”, בשיתוף עם הרשת הירוקה.  חבר סגל סמינר הקיבוצים שמלמד חינוך סביבתי וקיימות.

16:45: משברים גלובליים בראי בודהיזם, יהדות ואנתרופוסופיה.

דיון שיחשוף את נקודות המבט של מסורות שונות על משברים סביבתיים. מתי ליבליך תתאר את נקודת המבט הבודהיסטית, המשוררת, סיון הר שפי , את נקודת המבט היהודית וראובן שליב יתאר את התפיסה האנתרופוסופית. הדיון יעסוק באפשרויות להרחבת מושג העצמי כגשר בין האישי לגלובלי ובנקודות השקה בין הפרקטיקה הפסיכואנליטית לבין מסורות עתיקות. הדיון יונחה על ידי אסי שורק.

משתתפים בפאנל:
 • מתי ליבליך – ממייסדי ומרכזי התכנית לתרפיה מבוססת מיינדפולנס ביחידה ללימודי המשך, ביה”ס לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן. מתי מלמדת את הקורסים התאורטיים בתכנית זו, ואף מלמדת אנשי חינוך מיינדפולנס וחמלה עצמית באוניברסיטת תל אביב.
 • אסי שורק – פסיכולוג קליני, מטפל בילדים ובמבוגרים, מנהל תכניות טיפול ארציות במוסדות הרווחה והחינוך, מייסד ומנהל מרכז ‘טבע ומהות’ ומפתח גישת ה-Present Therapy. רכז התכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה במרכז ‘טבע ומהות’.
 •  ד”ר סיון הר שפי – משוררת, מרצה לספרות ומנחה לכתיבה יוצרת. עורכת את “עתר” – כתב עת לספרות ואמנות. ממקימי בית המדרש ‘זוהר חי’ בירושלים’.
 • ראובן שליב – פסיכולוג ומחנך, ממקימי הקהילה הטיפולית “טוביה” בהרדוף. הוציא שני ספרים: בשנת 2009 את “חינוך מרפא – עקרונות וחידושים” ובשנת 2015 את “העצמיות המשלבת”.

18:00: שיח, שיתוף ועיבוד בקבוצות קטנות בהנחיית מנחי ‘טבע ומהות’ ובוגרי התכנית לפסיכותרפיה

19:00: ארוחת ערב

20:00: סינכרוניסיטי – על הקשר הנסתר שבין רוח וחומר

קשר א-סיבתי של משמעות כמחבר בין אירועים מנטליים ומצבים ממשיים בטיפול ובחיים בכלל .״מה שאין ברצוננו לדעת על עצמינו והגיע זמנו להיגלות יבוא אלינו מבחוץ כגורל״ הוא משפט מפורסם של יונג. המשפט נותן מקום לקשר מיוחד בין החוץ והפנים בין החומרי והמנטלי ומייחד את משמעות האירועים ואת הממד הסימבולי כגורמים המקשרים בין בו זמניות של מצבים.

ד”ר אבי באומן: פסיכולוג קליני ואנליטיקאי יונגיאני מדריך. חבר, מורה ומדריך במכון הישראלי לפסיכולוגיה יונגיאנית, יו”ר תכנית ההכשרה באוניברסיטת בר אילן בתכנית תלת שנתית לפסיכותרפיה באוריינטציה יונגיאנית . מטפל בקליניקה פרטית בירושלים.

21:00: חיבור ונפרדות – מפגש עם גוף וצלילים

המוזיקה כמו הגוף היא כלי טהור של העברת אינפורמציה בין האנשים. דרכה משתקפת רוחה האמיתית של תקופה ובאותו זמן היא מבטאת את המקום הכי עמוק של נפש האדם האוניברסאלי העל זמני. דרך המוזיקה אנחנו מדברים אחד עם השני מהמקומות האמיתיים, הלא רציונליים שלנו. במפגש נחקור באופן תנועתי ולצלילי מוזיקת עולם אפשרויות שונות של חיבור ונפרדות.

אורי בנקהלטר – איש מוזיקה, לומד אותה, מדבר דרכה.  ממקימי תחנת “קול הקמפוס” 106FM בתל אביב ושימש כעורך הראשי שלה, עוסק בתקלוט עריכה ויעוץ מוזיקלי. המוזיקה מהווה עבורו כלי לחקר תודעה.

רוביק אוסובסקי – מטפל בתנועה, שותף להקמת מרכז ‘טבע ומהות’ ולפיתוח גישת ה- Present Therapy. מלמד בתכנית התלת שנתית לפסיכותרפיה ב’טבע ומהות

23:00: לינה (ניתן ללון במקום או ללון בבית ולשוב למחרת להמשך הכנס)

תכנית הכנס – יום שישי

6:30: מפגשי בוקר חווייתיים במספר מתחמים:

 • שפת הציפורים – אסף בן דוד
 • מדיטציה – רני עובדיה
 • קיטאידו – מיכל בר און

8:00: ארוחת בוקר

8:50: ההתמסרות ל”מה שמתחרש”: התנועה הנפשית במפגש עם עצמי, עם הזולת והעולם.

אוגדן התייחס “לצורך לחלום את עצמך אל תוך הקיום” וכמו ויניקוט, ביון וגנט, ראה את הנפש, במהותה, כנפש החותרת להיות בתנועה, תנועה של יצירת עוד ועוד משמעויות לחוויה, תנועה שנועדה להרחבת המפגש ולהעמקת החיבור של האדם עם עצמו, עם זולתו ועם סביבתו.

ד”ר בעז שלגי: פסיכולוג קליני, ראש התכנית לפסיכותרפיה, הפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל-אביב; מרצה בכיר, המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן; עורך, “שיחות” – כתב עת ישראלי לפסיכותרפיה.

09:40: שיח זוגי: פסיכואנליזה ורוחניות – הישבו יחדיו?

שיחה בין בני הזוג טלי וד”ר יורי סלע, שמזה 25 שנה חושבים וחוקרים – לחוד וביחד – את הזיקות שבין המעשה הטיפולי לבין הגוף, הנפש והרוח. השיחה תעסוק במפגש בין תאוריות פסיכואנליטיות לבין תפיסת אי-השניות במסורות ופרקטיקות מן המזרח מחד, ולבין תפיסתם האחדותית של גתה ושל רודולף שטיינר מאידך.

ד”ר יורי סלע – דוקטור בפסיכואנליזה, פרשנות ותרבות. פסיכולוג קליני, מייסד בה”ס “מגע” לשיאצו ומנהל-שותף ב”מכון דמו”ת”. מרצה בתכניות לימוד לפסיכותרפיה באונ’ ת”א ובאונ’ העברית, מתרגל טאי-צ’י מזה 35 שנה ותלמיד זן-בודהיזם

10:45: לצאת מהקופסא – סבב א’: מחקרים והתערבויות טיפוליות יוצאות דופן המפגישות בין האישי לגלובלי.

פרוייקט אחד לבחירה בכל סבב.

• ק.ס.ם חברתי: עמותה א-מפלגתית שנוסדה במחאה החברתית ומקימה קהילות סיוע מחוללות-שינוי
ניב אגם – פסיכולוג קליני ופעיל חברתי.

​​​• בית טוביה: קהילה טיפולית בהרדוף ברוח הגישה אנתרופוסופית.
ראובן שליב – פסיכולוג ומחנך.

• טיפולי בית: שילוב של עמדה קהילתית ורב תרבותית עם הפסיכותרפיה הדינמית הפרטנית בסטינג גמיש.
דינה מסתאי (פון-שוורצה) – פסיכולוגית קלינית בכירה

• פסיכואקטיב: אנשי ונשות בריאות הנפש למען זכויות אדם.
רות בן אשר – פסיכולוגית קלינית ומדריכה בכירה בפסיכותרפיה
מנאל אבו חק – עו”ס קלינית, פסיכותרפיסטית

• דהרמה מעורבת חברתית: אקטיביזם ברוח הבודהיזם שעובד מול אלימות דיכוי וניצול.
רני עובדיה – פסיכולוגית קלינית, מלמדת דהרמה ומדיטציה

• מיינדפולנס בטבע בגישת MBSR: קורס אימון מוחי במרחבי הטבע.
אמנון פקר – עובד סוציאלי קליני

• טבע ומהות: קבוצות טיפול לילדים בגיל הרך ולבני נוער בגישת ה- Present Therapy.
אסי שורק, אור דקל, עידו דולב.

• נפש חופשית: טיפול בבני נוער במצבים של סיכון, קושי ומשבר דרך שייט ומסעות בטבע.
ד”ר תמיר רוטמן – פסיכולוג קליני

• עבודת בית מרכז מרחבים: יוזמה לטיפול משפחתי רב מערכתי אינטנסיבי בבית המטופלים.
יונתן רייפן – פסיכולוג קליני

• פסיכולוג קליני רוחני: ממצאים עדכניים מתוך מחקר על פסיכולוגים קליניים הנמצאים בדרך רוחנית.
איה רייס – פסיכולוגית קלינית

• מודל לריפוי עצמי בטבע: מודל “מעגל האדמה” שנולד מתוך תהליך ריפוי אישי של מפתחת המודל.
אורית פישר – תרפיסטית במחשק, דרמה ויצירה.

• ריצה טיפולית בטבע: שילוב בין טיפול רגשי לתנועה בקצב המאפשר דיבור והתבוננות בתחושות שמתגלות בנפש ובגוף.
יואב מרום – עובד סוציאלי.

12:00: ארוחת צהרים

13:00: לצאת מהקופסא סבב ב’ – פרוייקט אחד לבחירה בכל סבב

14:30: פאנל מסכם עם פתיח שמאני – דיון ושאלות מהקהל למנחי הכנס. מיכאל פרנקל יפתח את הדיון בהצגת נקודת מבט שמאנית על נושאי הכנס.

מיכאל פרנקל: פסיכולוג קליני, מדריך. עוסק בפסיכותרפיה של ילדים, נוער, מבוגרים, משפחות, והסביבות המכילות אותן, ביניהן חברה, תרבות, אקולוגיה, אתיקה, אסתטיקה ורוחניות.

15:15: יעל דקלבאום – שירים וטקס סיום

יעל דקלבאום –  זמרתמוזיקאית ומלחינה

ישראלית. שוזרת בין יצירותיה לבין מסרים ועשייה של שלום. הלחינה את “תפילת האמהות”, שיר שנולד מתוך מפגש מרגש עם קבוצת נשים המובילות תנועה בשם “נשים עושות שלום”.

16:00 סיום הכנס

 להרשמה לכנס